JAK PŘEŽÍT KRIZI JAKO REALITNÍ MAKLÉŘ?

Jako realitní makléři zažíváme období, na které nás mohla připravit pouze prevence. To, co se stalo, nikdo nečekal. Celý svět je zaskočený a nachází se na pokraji hluboké ekonomické krize. Z historie víme, že se lidstvo ze všech velkých krizí poučilo a zesílilo. Jak můžete tuto krizi přežít jako realitní makléř? A co jsem konkrétně udělal já?

CO JSEM UDĚLAL HNED?

V tomto článku se dozvíte, jak přežít krizi jako realitní makléři, ale hlavně i jako lidé. Já jsem jako první vypnul zpravodajství v televizi a nesleduji jej přehnaně ani na internetu. Média se chytají každé negativní zprávy a senzace. Pokud se vystavíte jejich působení opakovaně, prostě vás to semele a panika se dostaví ať chcete nebo ne. Ta může ovlivnit vaši psychiku, rozhodování, ale i imunitu. Ověřujte si informace, používejte svoje kritické myšlení. Žijeme v dezinformační době. Je těžké se zorientovat, co je správné a pravdivé, ale jde to.

Kvůli špatným zprávám mnohdy nevidíme ty dobré, přitom je jich vlastně mnohem a mnohem víc.

ALE NAVÍC, mezi těmi spousty dezinformací a špatnými zprávami se pořád na světě děje neuvěřitelně mnoho pozitivních věcí, na které v souvislosti s panikou všichni zapomínáme. Mnoho lidí se uzdravuje, máme mezi sebou neuvěřitelné množství lidí, kteří nám pomáhají – od zdravotníků, přes vojáky a hasiče po úplně obyčejné lidi. Ta vlna solidarity, která vyplňuje nedostatky systému je úžasná a mně osobně naplňuje obrovskou pozitivní energií.

Takže pro mě bylo a je nejdůležitější zůstat pozitivní, protože pak jsem schopný racionálně přemýšlet a tím ochránit sebe i svoji rodinu. Taky jsem se podíval na podobné situace do historie a na základě toho jsem napsal tento čistě pozitivní článek s názvem Co bude až pandemie odezní?

FINANCE V BEZPEČÍ

Současně jsem si dal dohromady svoje finance. Udělejte si revizi výdajů a příjmů, ať víte, jak jste na tom (dobře to v tomto článku v “Hospodářkách” popisuje Robert Vlach). I v běžné situaci je dobré vědět, jak dlouho vydržíte, pokud se vám nečekaně utlumí příjmy. Já jsem zrevidoval všechny svoje náklady i příjmy. Zachoval jsem ty  náklady, které souvisí s mojí prací, protože bez těch se neobejdu. Ty mi zajišťují a budou zajišťovat obživu. 

Mít finance v bezpečí je v tuto chvíli velmi důležité.

Osekal jsem ty náklady, které nutně nepotřebuji k životu, a které nepoužívám každý den. Donutilo mě to udělat si pořádek ve spoustě věcech. Platím si relativně hodně aplikací a služeb. Evernote jsem vyměnil za Apple poznámky, které jsou zdarma. Dropbox jsem vyměnil už dřív za G Suite v rámci členství v QARA

Zjistil jsem, že nepotřebuji You Tube Premium ani dvě placené aplikace na myšlenkové mapy. Z grafických programů jsem si nechal jen členství v Canva, zastavil Spotify, protože Apple Music umí to samé. Všechno postupně vypínám ve chvíli, kdy dochází placené období. V minulosti jsem si říkal, že jsou to “jen” desítky dolarů měsíčně, ale v ročních číslech jsou to už docela znatelné peníze.  

CO JSEM UDĚLAL TROCHU POZDĚJI?

Mnohem víc teď přemýšlím o konceptu QARA. Ten koncept není pro každého. Ale právě proto mi přijde super, že si každý může vybrat ze všech možností, které náš realitní trh nabízí, tu nejlepší právě pro sebe sama. Mně vyhovuje, že jsem svým pánem, mám super podporu a můžu se soustřeďovat na obchod. Navíc mám maximální odměnu z každého obchodu, protože přesně vím, za co kde a komu platím.

Průběžně obvolávám všechny svoje klienty. Teď je totiž ta nejlepší doba, kdy jim mohu vyjádřit svoji podporu. Od toho jsou přátelé. A nemluvím o realitní pomoci. Mluvím o lidské pomoci. Začal jsem těmi nejstaršími, abych zjistil, jak jsou na tom, jestli jsou zdraví, jestli nepotřebují pomoct. 

Je opravdu fajn slyšet spoustu lidí i po letech říkat, jak rádi vzpomínají na obchody, které jsme společně řešili. Ale hlavně je teď nejlepší čas na to se připomenout a empaticky navázat ve vztahu tam, kde jsme před časem skončili. A hlavně pomoct, pokud je to opravdu potřeba.

Jak přežít krizi, když jsem realitní makléř? Michal Souček QARA

Zastavil jsem se. Začal jsem přemýšlet, co bude, až to skončí. Jaké změny přijdou? Jak se změní chování zákazníků? Změní se vůbec? Připravil jsem si několik variant možných scénářů, abych byl připraven na budoucnost. Není to stoprocentní, ale vnímám to tak, že je lepší udělat něco, než nic.

Mám v hlavě několik marketingových témat v rámci mojí realitní činnosti, kterým se chci v příštích týdnech věnovat, jakmile dokončím ostatní nápady a práci pro makléře v rámci QARA. Tam jsem teď potřeba o trochu víc. Zejména při online konzultacích zdarma, které s makléři QARA vedu. 

MYSLÍM I NA NAŠE MAKLÉŘE

(Myslím na VŠECHNY makléře)

V rámci firmy jsme potřebovali stabilizovat možná rizika jako všichni podnikatelé nejen v realitách. Proto jsme vytvořili několik scénářů a připravili se na všechny varianty, abychom ochránili všechny naše makléře, zaměstnance i naši značku.

Nastavili jsme krizový režim a podpořili naše makléře symbolicky i finančně, aby věděli, že jsme v tom s nimi. Paralelně pracujeme i nadále na tom, abychom tu finanční podporu udrželi i v dalších měsících. Prostě dokud bude potřeba. 

Jakákoliv realitní kancelář, ani QARA, nemůže existovat bez makléřů, a proto by se měla v těchto těžkých chvílích o svoje makléře co nejlépe postarat.

QARA Academy

I kvůli tomu jsem ještě v březnu dokončil a zveřejnil 1. díl naší akademie, který měl vyjít až v průběhu dubna. 

1. díl není o lepším prodeji nemovitostí, ale čistě o jejich náběru. Proto jsem jej nazval “Jak získat (rychle) víc klientů”

To mi zabralo skoro jeden celý březnový týden času, ale podle prvních reakcí to byla dobrá volba. Hlavně proto, že makléři mají teď možná i trochu víc času na případné přečtení manuálu, přemýšlení o budoucnosti, na změnu ve svých životech i práci. Podle mě je teď skvělý čas na to se něco nového naučit, aplikovat to do praxe a chytit tak tuto nestandardní příležitost pořádně za pačesy.

Paralelně dokončuji i druhý díl, který je tak z jedné třetiny hotový. Druhý díl věnuji tématu, které je pro mě v minulosti, v současnosti i v budoucnu nejdůležitější. 

Je to VIDEO a všechno kolem něj. Od důvodů proč jej točit, přes checklisty, které mi pomáhají při jeho výrobě, po nastavení kampaní a vyladění You Tube kanálu. Chtěl bych jej spustit do konce dubna, tak snad se to povede.

Magazín Hokaido a další informace

Vytvořil jsem speciální číslo našeho Magazínu Hokaido, které je plné informací pro makléře ohledně situace v rámci koronavirové krize. Jsou tam i články o realitním zákoně, o úrokových sazbách v roce 2020 nebo o tom, Jaký obsah patří na sociální sítě. To jsou všechno zdroje, ze kterých mohou makléři čerpat informace pro život i svoje podnikání.

Hokaido, magazín o QARA, o realitních makléřích, realitách, hypotékách, financování a realitních zákonech
Hokaido, magazín o QARA, o realitních makléřích, realitách, hypotékách i zákonech

Pro makléře sbíráme a vyhodnocujeme s celým QARA týmem aktuální informace zejména z oblastí, které jsou podstatné. Financování, daňové úlevy, pojištění, podnikání, marketing, legislativa, vzdělání a další.

Natočil jsem toto video a napsal několik e-mailů o současné situaci, aby naši makléři věděli, co se děje a na čem zrovna pracujeme.

NOVÉ INFORMACE A VZDĚLÁNÍ

Čerpám, kde se dá. Nejen teď, průběžně a docela dost, ale TEĎ je ideální čas i pro lidi, kteří na to normálně nemají čas nebo si jej nenajdou. Pro mě jsou hodně důležité ověřené a kvalitní informace (a nesnáším motivační balast, kterého je mimochodem také plný internet, ale který je dlouhodobě úplně k ničemu), proto mám vytipované následující zdroje, ze kterých čerpám.

Většinou hledám zdroje, které jsou inteligentní, vycházejí z praxe, fungují, takže se tam reálně dozvím něco nového. Sleduji je kvůli získání nových informací, ale stejně jako informací si všímám, jak jsou prezentované. Je pro mě maximálně důležité sledovat kreativitu jiných lidí, klidně z jiných oborů, protože se tím učím rozvíjet tu svoji. Kreativitě se člověk naučí, jen se tomu nesmí bránit.

Na volné noze

Již třetím rokem jsem členem komunity podnikatelů kolem Roberta Vlacha a jeho portálu Na volné noze. Můj profil mi přinesl několik obchodů a odměny za statisíce korun, ale to není to hlavní. 

Asi nejlepší portál, který pomáhá podnikatelům na volné noze.

Informační kvalita a know how lidí na volné noze je neuvěřitelně vyspělá a přesto, nebo možná právě proto, že jsou to lidé z jiných oborů, než je ten můj, je opravdu z čeho čerpat. Tady si můžete přečíst, co 35 známých freelancerů dělá v rámci práce v nouzovém režimu.

Skvělého obsahu, který portál Na volné noze chrlí, je opravdu neuvěřitelná spousta. Sledujte jejich You Tube kanál nebo se podívejte na blog o podnikání navolnenoze.cz. Všechno má opravdu velice vysokou kvalitu.

Pokud byste se chtěli stát členy komunity Na volné noze, všechny informace najdete zde. Já tam sbírám inspiraci i informace od nejzkušenějších freelancerů z celé České republiky a ze všech oborů. Vzájemná solidarita je mezi freelancery opravdu úchvatná.

You Tube

Na You Tube sleduju kanály, které jsou pro mě velkou inspirací. Obecně mi You Tube pomáhá sledovat trendy, učit se od těch nejlepších kreativních lidí na světě a orientovat se v tom, co se aktuálně v podnikání i v marketingu děje a co by mohlo fungovat i v mém oboru. Nikdy nikoho nekopíruju a vždy hledámsvoji vlastní cestu, ale inspiraci potřebuji právě proto, abych se učil nové věci.

Jedním z mých nejoblíbenějších kreativců na You tube je Casey Neistat. Casey přinesl na You Tube kvalitu, která tam chyběla. Jeho videa mají neuvěřitelný dosah po celém světě. Já ho sleduju zejména kvůli jeho kreativitě, skvělé hudbě ve videích, obsahu, jeho osobnosti i autenticitě, kterou bych do svých videí strašně rád dostal.

Sleduji taky našeho realitního kolegu Ryana Serhanta, kterého pravděpodobně všichni znáte. Je to dost možná jeden z nejúspěšnějších realitních makléřů na světě. Působí v New Yorku a každý týden ze středy na čtvrtek vydává svůj vlog. Pro mě je zajímavé, že všechny jeho výstupy mají profesionální kvalitu. Navíc jsou opravdu kreativní. Má kolem sebe poměrně velký marketingový tým, což je hodně znát.

Obrovsky mě baví témata a nápady You tube kanálu Never Too Small, který je zaměřen na architekturu a většinou přichází s řešením pro malé a složité prostory. Některé výstupy jsou úchvatné a pomáhají mi doporučit klientům řešení ve chvílích, kdy si zájemci neví v nějakém prostoru rady.

Za zmínku ještě určitě stojí Peter McKinnon, z českých potom Janek Rubeš a jeho Honest Guide, Petr Ludwig a jeho Deep Talks, nebo britský investor do nemovitostí Samuel Leeds

No a pak také můžete sledovat můj You Tube kanál, pokud vás zajímá, jak prodávám nemovitosti, jak pracuji a propaguji sebe, svoje služby a nemovitosti mých klientů. K odběru mého You Tube kanálu se přihlaste tady.    

Podcasty

Dalším velkým zdrojem nových informací jsou pro mě podcasty. Osobně s podcasty trávím mnohem víc času než s You tube, protože jsou pro mě mnohem přístupnější ve chvíli, kdy se moje vizuální pozornost musí zabývat něčím jiným. Podcasty jsou ideální na cesty autem, kde často dřepím. Procházky se psem, běhání, odepisování na e-maily i při dalších podobných aktivitách.

Podcasty jsou velkým fenoménem, ale platí to stejně jako s You tube a vůbec celým internetem. Na podcasty se poslední dobou vrhl úplně každý, takže je tam spousta nekvality a balastu, jako na You Tube, ale dají se tam najít skvělé pořady. Jen se tím musíte prokousat a najít tam to, co vám vyhovuje. Podcast je vlastně takové novodobé rádio a je skvělé, že podcast dneska můžete vytvářet i vy sami.

Z aktuálních:

JEDNO PROCENTO Miloše Čermáka – Fantastické aktuální rozhovory se zajímavými lidmi z byznysu v osobitém podání velice vtipného Miloše Čermáka. (Stahujte na Apple Podcast nebo pokud máte Android, zkuste podcast najít ve vaší podcast aplikaci).

DEEP TALKS Petra Ludwiga – rozhovory se zajímavými lidmi. (Stahujte na Apple Podcast nebo nebo pokud máte Android, zkuste podcast najít ve vaší podcast aplikaci).

PETR MÁRA PODCAST – rozhovory, technologie, byznys, život. (Stahujte na Apple Podcast nebo pokud máte Android, zkuste podcast najít ve vaší podcast aplikaci).

Proti proudu – Dan Tržil – příběhy a rozhovory, podle mě jeden z nejkvalitnějších českých podcastů. (Stahujte na Apple Podcast nebo pokud máte Android, zkuste podcast najít ve vaší podcast aplikaci).

FOCUS podcast – Daniel Gamrot – Dan učí time management a jeho podcast se týká přeneseně právě těchto, ale i jiných zajímavých témat. (Stahujte na Apple Podcast nebo pokud máte Android, zkuste podcast najít ve vaší podcast aplikaci).

RenéNEKUDA.cz – René je kreativní copywriter, lektor a vytváří Podcast o kreativitě a tvůrčím psaní, což je pro mě důležité zejména pro přípravu všech prodejních textů, scénářů do videa a prostě všeho, co píšu. (Stahujte na Apple Podcast nebo pokud máte Android, zkuste podcast najít ve vaší podcast aplikaci). 

Vaše jméno je vaše značka – Tomáš Sobel a jeho podcast nejen o kreativním podnikání. (Stahujte na Apple Podcast nebo pokud máte Android, zkuste podcast najít ve vaší podcast aplikaci).

MladýPodnikatel.cz – Jiří Rostecký – jeden z největších českých podcastů o podnikání, marketingu a osobním rozvoji. (Stahujte na Apple Podcast nebo pokud máte Android, zkuste podcast najít ve vaší podcast aplikaci).

Ze starších, ale neméně kvalitních:

Bistro/Digital – Petr Mára a Jarda Homolka – 2012 – 2015 – starší podcast, který má pro mě obrovskou informační kvalitu. (Stahujte na Apple Podcast nebo pokud máte Android, zkuste podcast najít ve vaší podcast aplikaci).

Snídaně s … – Petr Mára a Tomáš Hajzler – 2011 – 2013 – spousta zajímavých témat ze života a z podnikání. (Stahujte na Apple Podcast nebo pokud máte Android, zkuste podcast najít ve vaší podcast aplikaci).

Další zdroje

Internet je obecně pro nás pro všechny obrovský zdroj jakýchkoliv informací a inspirace. Je to největší vynález poslední doby a ovlivnil celý svět (ať už pozitivně, nebo negativně) stejně jako v minulosti kolo, knihtisk nebo parní stroj. 

My jako realitní makléři se musíme přizpůsobit vývoji okolního prostředí, chování našich zákazníků a trhu jako takového. Je potřeba se připravit na svět 2.0, jak řekl pro portál Na volné noze Pavel Dvořák (průvodce Čínou a tlumočník Čínštiny). Svět už nikdy nebude jako dřív a je velký předpoklad, že sociální chování lidí na celé planetě se změní.

Kvalitní informace jsou dnes díky internetu velice dostupné. Mnohé jsou zdarma, některé stojí doslova pár korun. Podívejte se například, kolik videokurzů a témat nabízí portál NAUČMESE.CZ nebo portál SEDUO.CZ. Obě dvě platformy nabízejí aktuálně až 50 % slevu na většinu kurzů, najdete tam ale i kurzy úplně zdarma.

Vzdělání je velmi důležitá součást práce realitního makléře.

Asi nejlepší kurzy a školení doslova za pár dolarů v anglickém jazyce od nejúspěšnějších byznys a marketing lidí na celém světě získáte na stránce creativelife.com nebo udemy.com. Pokud “jedete” v ekosystému Apple, máte k dispozici aplikaci “iTunes U”, kde najdete plno skvělého vzdělávacího obsahu i pro podnikání a marketing ve spoustě jazycích zdarma.

A pokud se zaregistrujete tady na té stránce, budete už brzy mít možnost nahlédnout do 1. i 2. dílu naší realitně-marketingové akademie. 

Na závěr

Jako jestli jste to dočetli až sem, tak klobouk dolů. Doporučuju proklikat všechny ty odkazy, budou pro vás zdrojem informací klidně dalších 10 let. Já osobně jsem selekcí a filtrací obsahu strávil několik let, takže pokud vám budou vyhovovat, budu jen rád.

Osobně si myslím, že máme teď jedinečnou příležitost se na chvíli zastavit, zorientovat se a napnout síly do další práce. Možná máme jedinečnou šanci se změnit, změnit svůj život i přístup k práci, protože se změní celý svět. Možná máme šanci udělat změny, kterých jsme se do teď obávali. Teď je na to ta nejvhodnější doba. Protože podobná příležitost přijde jen jednou za život. A teď je tu.

A pokud ještě jako makléř nejste součástí QARA, ale uvažujete o tom, podívejte se sem a přečtěte si, s čím vám umíme pomoct. A pokud sdílíte stejné hodnoty jako my, potkejme se a uvidíme. Třeba najdeme společnou řeč a priority, díky kterým spojíme své síly.

Držím vám palce, ať jste zdraví a plni optimismu. Je jasné, že to zvládneme. Mějte se fajn, ať se vám daří!

Michal

Sledujte naše sociální sítě

QARA.TV

Aktuální videa, informace, rady a data. Sledujte QARA TV na YouTube.

sleduj co děláme

Facebook

Aktuální videa, fotky, informace, rady a data. Sledujte náš Facebook.

sleduj co děláme

Instagram

Aktuální videa, fotky, rady a data. Sledujte qara.insta na Instagramu.

nakoukni do Qara

Co kdybychom zůstali v kontaktu?

Zajímá vás info o QARA a chcete vidět obsah, ze kterého byste mohli těžit i Vy?