JAKÝ BUDE VÝVOJ ÚROKOVÝCH SAZEB U HYPOTEČNÍCH ÚVĚRŮ?

Úroková sazba, za kterou je klient ochotný si půjčit peníze na pořízení nemovitosti bývá důležitým kritériem v rozhodování, zda nemovitost pořizovat a jakým způsobem ji financovat. Jaký bude další vývoj úrokových sazeb?

Jak se vyvíjely sazby za poslední dva roky?

Vývoj úrokových sazeb, zkráceně úroky, které se standardně pohybovaly pod hranicí 2 %, jsou ty tam. Průměrná výše úrokové sazby, kterou dlouhodobě sleduje Hypoindex.cz, za poslední dva roky osciluje v pásmu 2,3 % – 3 %. 

Nejvyšší hodnoty za uvedené období dosáhl přesně před rokem. Celý rok 2019 pozvolna klesal. V prosinci loňského roku dorovnal minimum z února 2018 a od té doby stoupá plíživým tempem opět vzhůru.

Jaký má vliv zvyšování sazeb ČNB na sazby hypoték?

7. 2. 2020 změnila po sedmi měsících ČNB dvoutýdenní REPO sazbu. Zvýšila ji o 25 bazických bodů (BP) z 2,0 % na 2,25 %. Byť tato informace byla medii poměrně hlasitě komunikována, na úrokovou sazbu hypoték toto zvýšení nemělo nijak zásadní vliv. 

REPO sazba zjednodušeně řečeno určuje za jaký úrok ČNB půjčuje obchodním bankám na krátkou dobu. Odvíjí se o dní například sankční úroky, ale ne tolik základní úrok na hypotékách. Ten mnohem více určuje samotný trh. 

Jasným příkladem toho je situace, kterou jsem popsal výše. Za poslední dva roky průměrná sazba na hypotékách nejprve vzrostla o cca 70 BP, aby následně o cca 65 BP klesla. Za stejné období REPO sazba vzrostla o 151 BP (z 0,74 % na 2,25 %).

Jaký bude vývoj úrokových sazeb u hypotečních úvěrů? Jiří Vaněk QARA - zdroj obrázku Hypoindex.cz
Jaký bude vývoj úrokových sazeb u hypotečních úvěrů? Zdroj obrázku Hypoindex.cz

Jaké jsou aktuální sazby a co se očekává v letošním roce?

Průměrná úroková sazba se nyní pohybuje okolo 2,50 %. Banky z „velké čtyřky“ (Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank) jsou tradičními lídry při zvyšování úroků. Proto se nyní pohybují nad touto hranicí. Menší hráči (Equa, Sberbank, Unicredit a další) se snaží ukousnout si víc z pomyslného koláče, a proto nyní ještě nabízejí sazby okolo 2,4 %. 

O tom jak se vyvíjí trh s nemovitostmi psát nebudu. V tom jsou experti naši makléři. Trh s hypotékami poklesl z hlediska počtu poskytnutých hypoték meziročně o cca 22 %, přestože byla průměrná sazba v roce 2019 nižší, než v roce 2018. 

Zájem o koupi nemovitosti prostřednictvím hypotéky tedy klesá. A když k tomu přičtu vliv menších bank, které v boji o účast na trhu drží sazby níž, než by chtěly velké banky, nepředpokládám v letošním roce nějaké výrazné zvýšení sazeb, které by mělo mířit k astronomickým hodnotám překračujícím 5 % z roku 2010. 

Spíše se domnívám, že se bude pohybovat na úrovni čísel posledních dvou let. Pokud se samozřejmě na trhu neobjeví nějaká významná nečekaná událost typu prasknutí realitní bubliny, významná ekonomická recese, nebo další razantní zpřísnění pro poskytování hypotečních úvěrů ze strany regulátora jako jsou ukazatele DTI, DSTI a LTI – ale o tom třeba příště 😊.

Pokud potřebujete poradit ohledně financování nemovitostí, investic nebo pojištění pro sebe nebo vaše klienty, ozvěte se mi. Nebo se podívejte na další články na našem Blogu.

Mějte se fajn. Jirka Vaněk

Sledujte naše sociální sítě

QARA.TV

Aktuální videa, informace, rady a data. Sledujte QARA TV na YouTube.

sleduj co děláme

Facebook

Aktuální videa, fotky, informace, rady a data. Sledujte náš Facebook.

sleduj co děláme

Instagram

Aktuální videa, fotky, rady a data. Sledujte qara.insta na Instagramu.

nakoukni do Qara

Linked In

Aktuální videa, informace, rady a data. Sledujte náš LinkedIn.

zprávy na linkedin

Rychlý kontakt

Co kdybychom zůstali v kontaktu?

Pro makléře QARA vytváříme spoustu zajímavého obsahu, ze kterého byste mohli těžit i Vy.