JAK VYHRÁT INFORMAČNÍ VÁLKU?

Asi jako spousta dalších lidí v jiných oborech jsem si ani já nedovedl ještě v lednu představit, že budu muset psát článek na podobné téma. Ale jak říká klasik: Člověk míní a válečný zločinec a nemocný agresor z Kremlu mění.

Snad už dlouho měnit nebude a my všichni se vrátíme ke svým běžným malým starostem. Kdy budeme opět řešit, kde si vzít nejvýhodnější úvěr nebo do čeho je nyní vhodné investovat své úspory. A aby zde byla tato doba co nejdříve, pokusím se svou zanedbatelnou troškou do mlýna přispět k tomu, aby se situace na bankovním trhu co nejvíce stabilizovala.

Pokud máte účet u Sberbank, sledujte její web

Vzhledem k tomu, že se situace poměrně rychle mění, je nejefektivnější sledovat přímo stránky Sberbank – https://www.sberbank.cz/cs-cz/novinky. Najdete tam všechno, co potřebujete vědět. Informace se poměrně dobře aktualizují a měli byste tam najít všechny odpovědi na své otázky.

Jsou naše peníze v bezpečí, když je máme u jiných českých bank?

Upozorňuji, že nemám žádné kontakty s nejužším vedením ani jedné z českých bank, ani z ČNB, přesto si troufám na výše položenou otázku říct jasně: „Ano, ano, ano a ještě jednou ano.“ Proč mám v tomto pohledu tak sebejistý názor? Je to z mnoha důvodů.  

Zdravé prostředí českých bank

České banky si na konci devadesátých let a na začátku 21. století prošly poměrně rozsáhlým „očistcem“. Banky se tady v podstatě teprve učily „bankovat“ a spoustě gaunerů se toho podařilo zneužít. Bylo to opravdu hektické období – prostě devadesátky. Hodně bank na to doplatilo. 

Tehdy musel stát do tohoto sektoru napumpovat spoustu peněz, aby alespoň některé banky zachránil, aby se celý systém nepoložil. Všechno zlé je pro něco dobré a i tato očista přinesla své ovoce. 

Tuzemské banky z drtivé většiny koupily zahraniční bankovní skupiny, díky čemuž se sektor výrazně zprofesionalizoval. Naše banky se tak dostaly pod poměrně přísný dohled svých „matek“ a díky poučení ze špatných zkušeností se i dohled ze strany ČNB výrazně zlepšil. 

To vše se projevilo například v poslední velké krizi v roce 2009, kdy banky v Evropě padaly jako zralé hrušky, ale českých bank se to v podstatě nedotklo.

Jaký vliv mají matky na své dcery?

V běžném životě mají matky na své dcery vliv většinou poměrně velký. V bankovním světě je to trochu jinak. Mohou vytvářet strategii, rozhodují, jak naloží se ziskem. 

Pokud by se ale některá z matek dostala ve své zemi do finančních problémů, nemůže se stát, že si například přealokuje kapitál od své dcery. V tomto směru si každá banka v rámci regulátora „hraje na svém písečku“. 

Takže i kdyby se některá zahraniční banka dostala do potíží, tu českou to nijak neovlivní.

Jsme ve válce, proti které musíme bojovat

Tato válka není na území Ukrajiny a nezačala 24. 2. 2022. Ve válce, o které mluvím, se nestřílí, nevybuchují bomby ani neumírají lidé. Přesto má tato válka velký rozsah a může mít i spoustu obětí. Mluvím o válce informační, hybridní. 

Čím dál více se množí „naprosto zaručeně pravdivé“ zprávy na různá témata. Všechny tyto zprávy mají jediný účel: do povědomí veřejnosti, která je nyní sjednocena, jak dlouho nebyla, zasít semínko nejistoty, paniky a strachu. A to se nesmí stát.

Jeden příklad z poslední doby

Předmět: Raiffeisenbank krachuje. Text e-mailu začíná zhruba takto: „Dnes mi volala sestřenice, která má manžela ředitele v Raiffeisenbank. Mám si jít z banky vybrat všechny peníze, protože příští týden zkrachuje.“ 

Proč je toto úplně jasný příklad fake news? Dvanáct let jsem pracoval v ČSOB. Za tu dobu jsem se seznámil s desítkami lidí, kteří zažili krach IPB (v roce 2000 po krachu IPB se IPB sloučila s ČSOB). Víte, co měli tito lidé společného? 

Ani jeden z nich netušil, že jde 12. 6. 2000 do práce naposledy. Pokud má banka nebo jiná velká společnost opravdu existenční problémy, většinou se to řadoví zaměstnanci dozvědí stejně pozdě jako ostatní veřejnost. 

Nejužší vedení firem drží tyto informace tak dlouho pod pokličkou, jak je to jen možné. Chci tím říct, že i kdyby to byla pravda (jako že není, jak deklaruje prohlášení ČNB a ČBA), NIKDY se to nedozvíte z emailu, nebo sms nějakého strejdy, který pracuje v bance! 

Nemusíme chodit ani moc daleko do minulosti. Vzpomeňte si, jak probíhal krach Bohemia Energy. Ještě jeden den před uzavřením společnosti se na pobočkách uzavíraly nové smlouvy.

“Run” na banku – můžeme mu zabránit

Co je to “run” na banku? Je to situace, kdy vkladatelé ztratí důvěru v banku, protože si myslí, že je nebo se brzy stane insolventní, a začnou své vklady hromadně vybírat. 

Když se to děje ve velkém, tak se může stát, že i zdravá banka může zbankrotovat. Tyto fake news nemají za cíl nic jiného, než aby tuto paniku vyvolaly. Proto pojďme společně tento problém řešit, ať už akutně, nebo preventivně. 

Přesvědčte vaše blízké, kteří by mohli těmto zprávám podlehnout, že jsou to nesmysly, které by mohly opravdu vážně zasáhnout naše hospodářství. Dokážete si představit, že by se “run” povedl třeba na naši největší banku z pohledu počtu klientů?

Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz

Samotné banky trpělivě mlčí

Tyto útoky už trvají několik týdnů. Jednotlivé banky se k situaci na veřejnost moc nevyjadřují, aby ještě zbytečně nerozdmýchávaly plamínek paniky, který je potřeba co nejrychleji uhasit. 

Nicméně Česká národní banka i Česká bankovní asociace již vydaly tiskovou zprávu, že se opravdu jedná o dezinformace, které mohou být kvalifikovány jako šíření poplašné zprávy, tedy trestný čin.

Na frontě Putin prohrává, nenechejme ho získat pozice v té civilní

V té opravdové, vojenské válce se evidentně Rusku nedaří tak, jak si pravděpodobně řadu měsíců plánovalo. Nečekalo, že se rozhádaná Evropa, která v poslední době nedokázala najít shodu na ničem, během pár dní neuvěřitelně semkne a jako jeden muž se dokáže postavit jednomu nepříteli. 

O to důležitější nyní je, abychom i ve světě civilním, pokud ho tak ještě vůbec můžeme nazvat, byli my – obyčejní lidé – jednotní. Pracujme pečlivě s informacemi, které získáváme, a nehledejme problémy tam, kde nejsou. Bojujme společně proti dezinformacím a v zárodku je ničme.

Těžko se mi tento článek zakončuje optimisticky, protože je mi smutno nad tím, co se teď kolem nás děje. Přeji nám všem a hlavně UKRAJINĚ, ať jsme silní a ať tato doba brzy skončí. A ona skončí a skončí dobře. 

Mějte se hezky. Jiří

Sledujte naše sociální sítě

QARA.TV

Aktuální videa, informace, rady a data. Sledujte QARA TV na YouTube.

sleduj co děláme

Facebook

Aktuální videa, fotky, informace, rady a data. Sledujte náš Facebook.

sleduj co děláme

Instagram

Aktuální videa, fotky, rady a data. Sledujte qara.insta na Instagramu.

nakoukni do Qara

Co kdybychom zůstali v kontaktu?

Zajímá vás info o QARA a chcete vidět obsah, ze kterého byste mohli těžit i Vy?