JAK BEZPEČNĚ PLATIT KARTOU NA INTERNETU

V květnovém článku jsem psal o tom, jak se bezpečně chovat na internetu v souvislosti s vaším internetovým bankovnictvím. Nyní se zaměřím na platby platebními kartami. Opět vám dám pár tipů, jak bezpečně platit platební kartou na internetu a čeho se vyvarovat, abyste eliminovali hrozbu jejího zneužití.

Vaše obezřetnost je základ

Z pohledu bezpečného chování vás jako uživatele je to u platebních karet podobné jako u internetového bankovnictví. Základem je vaše obezřetnost a předvídavost.

Chraňte si údaje z vaší platební karty, nezadávejte je na nezabezpečené stránky a neposkytujte je nedůvěryhodným zdrojům.

Zabezpečení vaší karty

Základním krokem, který může udělat každý z vás sám, je nastavení vaší platební karty pro platby na internetu. U každé karty si můžete zvolit maximální limit, nebo dokonce platby zakázat.

Pokud máte více karet, možná nemusíte mít povolené platby na internetu u všech. A pokud zrovna potřebujete zaplatit kartou, u které máte tyto platby zakázány, online si je v internetovém bankovnictví povolíte. 

Další zabezpečení vyvinuly banky. Je jím ověřování plateb tzv. metodou 3D secure. Pokud občas platíte na internetu kartou, jistě jste se s tímto zabezpečením setkali – od roku 2021 je tato metoda ověřování povinná v celé Evropské unii.

O co jde? Po zadání údajů z vaší platební karty vám na mobil přijde výzva k autorizaci. Dříve chodila méně bezpečná ověřovací SMS, nyní autorizujete platbu v aplikaci, kterou autorizujete i platby z internetového bankovnictví.

3D secure nezachrání vše

Ochrana 3D secure je pro bezpečné platby zásadní, ale ne všespásná. Závazná je totiž jen pro obchodníky v Evropské unii, takže když budete nakupovat třeba přes asijské obchodníky, nemusí být tato metoda zabezpečení použita.

Další omezení 3D secure je spojeno s limitem transakce. Stejně jako u klasických plateb platební kartou v kamenném obchodě nemusíte do určitého limitu zadávat PIN ke kartě. U menších transakcí (zpravidla 300–700 Kč) tak nemusí být ověření 3D secure vyžadováno.

Nejčastější krádeže v jednotkách stokorun

Za těch dvanáct let, co jsem strávil na pobočkách v ČSOB, jsem zažil desítky případů, kdy byla klientovi zneužita platební karta. Jeden rys měla většina z nich společný: zneužití karty se děje v menších transakcích ve větším počtu.

Souvisí to právě se zabezpečením 3D secure, protože pro tyto typy plateb není vyžadováno.

Jak bezpečně platit na internetu - Jiří Vaněk - QARA
Jak bezpečně platit na internetu – Jiří Vaněk – QARA

Co dělat, když vám kartu zneužijí

To, že je vaše karta zneužita nebo se ji někdo pokusil zneužít, se často dozvíte přímo od své banky. Protože vám z ní zavolají, že si všimli transakcí, které vzhledem k vašemu chování nejsou typické, a zjišťují, zda je to v pořádku. 

Například jestli jste opravdu tento týden byli cvičit v Los Angeles ve fitku, když jste den předtím i den potom tankovali naftu na benzince v Průhonicích. Anebo vám kartu rovnou zablokují, protože mají seznamy tzv. „známých firem“, u kterých se tyto útoky v minulosti řešily.

Krok 1 – Zablokujte kartu – pokud narazíte na svém účtu na jedinou transakci, u které nevíte, o co jde, ihned kartu zablokujte. Jakmile to uděláte, okamžitě tím zabráníte dalším útokům.

Krok 2 – Zkontrolujte si historii účtu – pečlivě si zkontrolujte historii svého účtu. Nezapomeňte se podívat i mezi blokované částky.

Krok 3 – Podejte reklamaci v bance – jakmile budete mít zmapovány škody a blokované částky se zaúčtují, podejte v bance reklamaci. Připravte si informace o jednotlivých transakcích (datum, částku, název obchodníka), banka je začne ihned prověřovat. Pokud je však daných transakcí více, připravte se na to, že to bude pár týdnů trvat. 

Banky doporučují – plaťte na internetu kreditní kartou

Banky svým klientů doporučují, aby pro platby na internetu používali kreditní kartu. Tato rada je postavena na dvou hlavních principech

  • Přehled když budete platit jednou kartou na internetu, budete mít nad transakcemi větší přehled, než když do toho zapojíte čtyři karty ze dvou různých účtů.
  • Bezpečí – když platíte kreditkou, využíváte tím krátkodobě peníze banky. Pokud dojde ke zneužití vaší karty, pořád jsou blokovány peníze banky a vám to nenabourá rozpočet. Reklamace transakcí mohou totiž trvat až tři měsíce.

Je dobré mít kartu pojištěnou proti ztrátě?

Rozhodně vám doporučuji pojistit si kartu proti ztrátě či krádeži. Toto pojištění většinou stojí pár stovek ročně a pokryje vám jakékoliv zneužití karty. Jedinou podmínkou je, aby nebyl při zneužití použit PIN. 

Vztahuje se jak na klasickou fyzickou krádež karty, tak i na zneužití na internetu.

Mějte se fajn a přeji vám, ať se vám tyto podvody obloukem vyhnou. Jiří

Sledujte naše sociální sítě

QARA.TV

Aktuální videa, informace, rady a data. Sledujte QARA TV na YouTube.

sleduj co děláme

Facebook

Aktuální videa, fotky, informace, rady a data. Sledujte náš Facebook.

sleduj co děláme

Instagram

Aktuální videa, fotky, rady a data. Sledujte qara.insta na Instagramu.

nakoukni do Qara

Co kdybychom zůstali v kontaktu?

Zajímá vás info o QARA a chcete vidět obsah, ze kterého byste mohli těžit i Vy?