ČERPÁNÍ PODPORY PRO REALITNÍ MAKLÉŘE

Legislativa letí jako o závod. Vláda odsouhlasila opatření, které pomůže OSVČ v současné krizi. Po několika kolech úprav byl parlamentem schválen a prezidentem podepsán zákon, který umožňuje i realitním makléřům postiženým současnou krizí čerpat podporu ve výši 25 tis. Kč.

Tato podpora náleží všem osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ), které vykonávají tuto činnost jako hlavní (v některých případech i jako vedlejší), a čestným prohlášením potvrdí, že byly postiženy opatřeními vlády nebo že jejich podnikání utrpělo škody v důsledku této krize. Čerpání této podpory je určeno i pro realitní makléře.

A jak o tuto podporu žádat?

Oficiálně se tato podpora nazývá jako “kompenzační bonus”.

  1. Vyplňte žádost o kompenzační bonus (buď v tomto PDF souboru, nebo v této webové aplikaci)
  2. Pokud nemáte zřízenou datovou schránku, dokument vytiskněte a podepište.
  3. Takto podepsaný dokument naskenujte nebo vyfoťte.
  4. Odešlete emailem vašemu FÚ (seznam emailových adres správců daně) jako přílohu, do předmětu uveďte: Žádost o kompenzační bonus; maximální velikost přílohy může být jen 4MB, tak pozor…
  5. Nebo můžete osobně navštívit váš místně příslušný finanční úřad a vyplněnou žádost tam odevzdat na podatelně v úředních hodinách: Pondělí a Středa – od 8:00 do 11:00 hodin. Nebo ji vhoďte do sběrného boxu. Žádost můžete poslat na váš místně příslušný finanční úřad i poštou.
  6. Pak už jen počkáte, až vám podpora dorazí.

Jak můžete v případě potřeby obhájit před finančním úřadem váš nárok na tento bonus? 

Petr Pavlíček ze společnosti Gaudens k tomu nedávno vydal následující stanovisko: ”Má se za to, že v případě realitních makléřů je nárok na bonus založený v § 3 odst. 1, písm. d, „omezení poptávky po výrobcích, službách nebo jiných výstupech samostatně výdělečné činnosti“ s tím, že makléři by měli mít nárok na bonus za celé bonusové období, tedy od 12. 3. do 30. 4. 2020”.

Zjednodušeně řečeno, kvůli opatřením proti šíření koronaviru jste nemohli plně vykonávat vaši profesní činnost. Poptávka po nemovitostech byla výrazně snížena v důsledku těchto opatření a současně prohlídky nemovitostí s klienty nebylo možné provádět – ti se totiž neměli jak legálně na prohlídku dostavit.

Tento bonus se nebude danit a nebude potřeba jej uvádět ani v daňovém přiznání za rok 2020. Současně s bonusem můžete čerpat i jiné dávky – např. využít 6 měsíční prázdniny na minimální platby sociálního a zdravotního pojištění, pobírat nemocenskou, ošetřovné pro OSVČ, pobírat starobní nebo invalidní důchod, rodičovský příspěvek, mateřskou nebo dávku pěstounské péče. 

Současně s bonusem však nemůžete čerpat například podporu v nezaměstnanosti, dávky v hmotné nouzi nebo příspěvek na bydlení. Tyto dávky pak nemusí být vyplaceny, nebo může být bonus krácen.

Pokud potřebujete více informací, sledujte tuto naši webovou stránku.

Samotný zákon o kompenzačním bonusu najdete ZDE.Pod tímto odkazem pak najdete veškeré informace, které ke kompenzačnímu bonusu zveřejnil daňový portál.

Sledujte naše sociální sítě

QARA.TV

Aktuální videa, informace, rady a data. Sledujte QARA TV na YouTube.

sleduj co děláme

Facebook

Aktuální videa, fotky, informace, rady a data. Sledujte náš Facebook.

sleduj co děláme

Instagram

Aktuální videa, fotky, rady a data. Sledujte qara.insta na Instagramu.

nakoukni do Qara

Co kdybychom zůstali v kontaktu?

Zajímá vás info o QARA a chcete vidět obsah, ze kterého byste mohli těžit i Vy?