TAK DOBŘÍ, ŽE VÁS NEPŘEHLÉDNOU

Kvalita služby je u realitního makléře úplně jasná - bez té to nejde. Ale jaké další parametry si můžete osvojit, abyste byli lepší, než jste?

Název článku jsem si vypůjčil od Steva Martina. Ten tuto větu, používá opakovaně v momentech, kdy mluví o svých začátcích a o svém životě. Kdo je Steve Martin? Je to člověk, který neměl předpoklady uspět. 

Jak sám říká, neměl talent vůbec na nic. Nakonec se svojí pílí a zarputilostí a díky tomu, že nikdy nic nevzdal a ani nevzdává, naučil hrát fantasticky na „banjo“, stal se z něj skvělý „stand-up“ komik, úspěšný herec a držitel Emmy a Grammy…

Cal Newport, americký vědec, spisovatel a profesor na Georgetown University, si tento Martinův slogan také vypůjčil pro svoji stejnojmennou knihu “Tak dobří, že vás nepřehlédnou”. Cal Newport je autorem bestselleru “Hluboká práce”. Doporučuju, přečtěte si obě dvě knihy.

Oba dva pánové se shodují, že úspěšní v životě a v práci budete za předpokladu, že budete “Tak dobří, že vás nepřehlédnou”. Že vás nepřehlédnou zákazníci, že vás nepřehlédne rodina, ani ostatní lidé kolem vás. 

A já k tomu za sebe přidávám pár pravidel, které jsou důležité podle mě.

Pravidlo první

Myslíte si, že pracujete až příliš? Tak tento bod je právě pro vás. V roce 2012 jsem měl svoji realitku, svoji firmu na řemeslnické práce a na správu nemovitostí.

Měli jsme spoustu klientů, zakázek a všechno běželo skvěle. Jednoho dne jsme měli poradu a já si z ní pamatuju jenom to, jak jsem se probudil v sanitce. 

Byl to samozřejmě důsledek toho, že jsem kašlal sám na sebe, pořád jsem pracoval. Životospráva nula, spánek nula, no prostě, stálo mě to zdraví a nepřineslo to vlastně vůbec nic pozitivního. Kromě jedné jediné věci. 

Uvědomil jsem si, že tak dál žít nechci. Během následujících dvanácti měsíců jsem svoje podíly ve společnosti prodal a začal jsem se věnovat jen tomu, co mě bavilo nejvíc. Chtěl jsem pomáhat lidem. Klientům prodat nebo koupit a makléřům mít nižší náklady a lepší život. 

Co tím vším chci ale říct? Chci tím říct, že vaše tělo vám neřekne, že 15. listopadu nebo 14. dubna se vám chystá vypovědět službu, vy se to zpravidla dozvíte až jako ten poslední trouba. Chci tím říct, že přepracovanost a miliarda služeb, klientů a projektů není hrdinství, ale hloupost. 

Hlavně proto, že v momentě, kdy toho máte moc, tak jde kvalita vašeho života i vaší práce razantně dolu. Dost o tom vím. Čím užší bude vaše zaměření a vaše specializace, čím víc se budete soustřeďovat jen na jednu věc, tím větší kvalitu budete produkovat. A tím se budete mít také lépe, protože se to o vás mnohem dřív rozkřikne.

Mějte dostatek volného času a myslete v první řadě sami na sebe. Pokud budete v háji vy, budou v háji pravděpodobně i lidé ve vašem okolí. Obzvlášť ti, kteří jsou na vás závislí. Vybírejte si ty největší priority. Kvalita vaší služby půjde rapidně nahoru.

Pravidlo druhé

Zamyslete se upřímně, kdo z vás se alespoň občas na něco vymluví! Děláme to všichni, a ne že ne! A pokud jste si to přiznali, tak je to první krok k tomu to nedělat. Dobrá práce.

Já jsem byl ve vymlouvání přeborník. Dokázal jsem být neuvěřitelně kreativní ve vymlouvání a omlouvání si svých neschopností. Raději jsem vymyslel 1000 důvodů proč něco nejde, jen abych si nemusel přiznat, že to neumím. Bál jsem se, že selžu. A to je blbost.

Neexistuje objektivní důvod si myslet, že mi něco nepůjde. Pokud do čehokoliv vložíte dostatek energie, naučíte se to. Pokud se budete vymlouvat, samozřejmě to nepůjde, ať už je to cokoliv!!! 

Výmluvy nás brzdí. Píle a rozhodnutí vytrvat nás naopak posouvají dál. Takže, jestli jste si někdy říkali, že to pro vás není, že vám to nepůjde, není to pravda. Naučíte se cokoliv, pokud budete chtít. A to cokoliv, může být důležité. Protože vám to může zlepšit život nebo zjednodušit práci.

Takže druhý bod, který je pro mě velmi důležitý, je o tom, že se nevymlouvám a nelžu sám sobě.

Pravidlo třetí

Existuje něco, co je vám opravdu nepříjemné? Co se vám nechce? Pro mě bylo ještě před pár měsíci nemyslitelné, že bych na sebe ve sprše pustil studenou vodu. Nenáviděl jsem zimu a chlad.

Na začátku března 2022 jsem šel v mrazu z Pece na Sněžku. Jen v kraťasech a s batohem na zádech. Už několik měsíců se pravidelně sprchuju studenou vodou a chodím se koupat do ledové řeky nebo pískovny, když mrzne.

NE proto, že je to moderní a dělá to teď každý. Opouštím pohodlí. Je to pro mě výstup z komfortní zóny. Trénuju mysl i tělo. A kromě toho, že to má velmi hluboké ozdravné účinky, dělám něco, co mi není vůbec příjemné. Dělám něco nového, s čím nemá moje tělo ani moje hlava zkušenost.

Proto moje další doporučení zní – trénujte, posilujte, vystupujte ze svojí komfortní zóny, protože vás to zocelí a budete zdravější, silnější a odolnější. Vůči stresu, nemocem i situacím, které nejsou příjemné. 

Pravidlo čtvrté

Abyste byli tak dobří, že vás nepřehlédnou, je potřeba učit se novým věcem. Náš svět a naše okolí se strašně rychle mění. My všichni se potřebujeme učit, abychom drželi krok s dobou, s konkurencí, ale hlavně abychom udrželi dostatečný náskok před našimi zákazníky. 

Pokud si myslíte, že se někdo zlepší nebo uspěje bez toho, aniž by se kontinuálně a do hloubky vzdělával ve svém oboru, ve kterém podniká, jste na omylu. Bez toho to nejde. 

Potřebujeme se čím dál častěji adaptovat na změnu. Informace a vzdělání přinášejí udržitelnost. Abychom byli silnější a připravenější. Udrželi si informační i technologický náskok. Takže moje doporučení zní, učme se i přesto, že to někdy bolí.

Pravidlo páté

Poslední bod, který je pro mě důležitý, a se kterým zároveň i hodně bojuju, je disciplína. Kdo z vás si myslí, že by se v rámci svého života i práce mohl chovat disciplinovaněji? 

Disciplína totiž také posiluje ducha i tělo. Pro mě je disciplína v posledních letech hodně o prioritách. Zejména těch časových. Protože na světě máme všichni jen jeden čas. Jen jeden život. A to, jak naložím s každou jednou minutou času, který mi zbývá, pro mě začalo být sakra důležité.

Takže například to, že jsem prodal v loňském roce asi 30 nemovitostí, mě vedlo k několika důležitým rozhodnutím. Nebrat každou zakázku jen proto, že se bojím říct ne. A zdražit. Abych nemusel pracovat 14 hodin denně. Abych měl čas na sebe i na rodinu. Aby všech mých úkolů bylo méně.

Protože vím, že pracovat 14 hodin denně umím. Ale zároveň vím, že dlouhodobě to tak dělat nejde. Moje tělo by si brzy opět řeklo dost, a to já nechci. Proto jsem začal velmi intenzivně pracovat na tom, abych si efektivněji vybíral priority. Právě proto, že chci, aby kvalita toho, co dělám, byla větší a větší. Ne menší a menší. 

Dnes už vím, že pokud chci být efektivnější, musím zapojit všechny smysly a nástroje. Musím být disciplinovaný. To, co si naplánuju dodržím. Neexistuje větší priorita než jsem já. Zavolá klient, že chce prodat nemovitost? Jasně, rád, ale v momentě, kdy to bude po mém a budu na to mít dostatek potřebného času. 

Proč? 

Protože jakmile začnu dělat kompromisy, kvalita mojí služby – a přeneseně a návazně vlastně i mého života – se snižuje. Ničím si zdraví a riskuju svoji pověst, svoji reputaci, značku, jako takovou. Značku, kterou dlouhodobě buduju. Tu značku, o kterou nechci přijít. 

A s tím souvisí i to, že se zároveň učím poznávat sám sebe. Svoje tělo i svoji mysl, abych věděl, jak se k nim mám chovat. Nebo abych věděl, proč v některých situacích reaguju tak, jak reaguju, proč se chovám tak, jak se chovám. 

Proč jsem nervózní, když vystupuju před lidmi, když mám stovky pozitivních ohlasů na moje vystoupení. Proč jdu do každého obchodu s obrovskou obavou, aby to vyšlo, abych klienta nezklamal i přesto, že mám za sebou stovky spokojených klientů a zobchodovaných nemovitostí.

A to všechno souvisí s disciplínou sama sebe a s tím, abych lépe kontroloval to, co dělám. A jak to dělám.  

Pro mě je prostě důležité, abych si:

  • Efektivněji vybíral priority.
  • Abych se nevymlouval a nelhal sám sobě.
  • Abych byl silnější.
  • Vzdělanější.
  • A abych byl disciplinovanější.

A to všechno přeju i vám, protože potom budete ”Tak dobří, že vás nepřehlédnou!!!

Sledujte naše sociální sítě

QARA.TV

Aktuální videa, informace, rady a data. Sledujte QARA TV na YouTube.

sleduj co děláme

Facebook

Aktuální videa, fotky, informace, rady a data. Sledujte náš Facebook.

sleduj co děláme

Instagram

Aktuální videa, fotky, rady a data. Sledujte qara.insta na Instagramu.

nakoukni do Qara

Co kdybychom zůstali v kontaktu?

Zajímá vás info o QARA a chcete vidět obsah, ze kterého byste mohli těžit i Vy?