ROSTOU VÝŠE NÁJMŮ STEJNĚ JAKO NEDÁVNO KUPNÍ CENY?

Ekonomice se daří, máme nejnižší nezaměstnanost v historii, bezpečnostní situace naší země je jedna z nejlepších v Evropě (asi i na světě). Ceny nemovitostí stoupaly donedávna závratnou rychlostí, ale jak je to s nájmy?

Vyděláte víc

V poslední době se na mě obrátilo několik klientů s tím, že po dvou nebo třech letech bude v jejich bytě končit nájemník, kterého jsme společně našli. A že by byli rádi, kdybych jim opět pomohl najít nového spolehlivého nájemníka.

Byli překvapeni, když jsem jim poslal nabídku a navrhoval výši nájemného o 20–30 % vyšší, než byla výše v předchozí smlouvě. Přestože se nebavíme o žádných luxusních bytech, 3 až 4 tisíce korun měsíčně navíc dají za rok už pěknou částku. Za tu se dá pořídit minimálně pěkný výlet, při troše skromnosti už i dovolená.

Inflační doložka

A tak si říkám. Není v dnešní době inflační doložka v nájemní smlouvě překonaná? Vždyť inflace je velmi nízká (poslední tři roky se držela pod 1 %). Přitom ceny nemovitostí za stejné období vzrostly v průměru o 25–30 %. V určitých lokalitách i mnohem více.

V podstatě neznám majitele nemovitosti, který by za toto období zvyšoval nájemné u stávajících nájemníků. Nízká inflace to automaticky neumožnila. Pouštět se do vyjednávání s nájemníky se nikomu moc nechce. Nemělo by se tedy nějak pravidelně zohledňovat, že se cena bytu, který poskytnu nájemci k bydlení, výrazně zvýšila?

Neměl bych chtít jako majitel vyšší nájem? A samozřejmě i naopak. Pokud začnou ceny nemovitostí klesat, neměla by klesat i výše nájemného?

Rostou výše nájmů stejně jako nedávno kupní ceny? Ing. Jan Novotný QARA
Jeďte na dovolenou a starosti s vašimi nájemními nemovitostmi nechte na nás.

Úprava výše nájmu

Když se obecně uzavírá nájemní smlouva na dobu určitou (obvykle na 1 rok), můžete v předstihu před koncem nájemního vztahu zkontaktovat nájemníka a s odkazem na vývoj cen nemovitostí projednat výši nájmu na další období.

V případě dohody není problém připravit dodatek ke stávající smlouvě a výši nájmu upravit. Jsem si jistý, že i nájemníci sledují trendy ve vývoji cen nemovitostí. I pro ně je mnohdy výhodnější domluvit se na úpravě nájemného, než hledat nové bydlení a řešit stěhování.

A pokud chcete mít pro takové jednání s nájemníkem dostatek pádných argumentů, neváhejte kontaktovat svého realitního makléře. Opravdový profesionál vám rád pomůže připravit podklady. V případě potřeby se může zúčastnit i samotného jednání.

Mějte se fajn. Honza Novotný

Sledujte naše sociální sítě

QARA.TV

Aktuální videa, informace, rady a data. Sledujte QARA TV na YouTube.

sleduj co děláme

Facebook

Aktuální videa, fotky, informace, rady a data. Sledujte náš Facebook.

sleduj co děláme

Instagram

Aktuální videa, fotky, rady a data. Sledujte qara.insta na Instagramu.

nakoukni do Qara