Určitě jste takové příběhy slyšeli už mnohokrát – váš známý má známého, který má bratrance, a tomu exekutor kvůli trvalému bydlišti nájemníka v pronajatém bytě zabavil veškeré vybavení. Byla to hrůza, měl oblepený všechen nábytek v bytě, odvezli mu televizi, domácí kino a skoro i tchýni…
Ale vážně – exekuce majetku dlužníka není zábavná věc, ale ani není nutné se jí obávat, pokud víte, jaká jsou rizika a jak je můžete minimalizovat.
Proč je trvalý pobyt pro nájemníka důležitý?
Důvodů je řada a každého z nás nějaký napadne. Trvalý pobyt (často označovaný jako „trvalé bydliště“) mimo jiné umožňuje:
- přihlášení dětí do školy nebo školky v místě bydliště,
- účast ve volbách v okrsku, kde skutečně bydlíte,
- úřední dokumenty jsou (pokud nemáte datovou schránku) zasílány právě na místo trvalého pobytu občana,
- získat dávky státní sociální podpory, např. příspěvek na bydlení,
- možnost získat parkovací kartu (v Praze např. na tzv. modrou zónu) – toto je asi nejdůležitější bod.
Je jasné, že jsou to poměrně zásadní výhody, kvůli kterým budou nájemníci o trvalý pobyt usilovat.
Jak tedy minimalizovat riziko zabavení vybavení?
Základem je dobře sepsaná nájemní smlouva, která bude mimo jiné obsahovat informaci o tom, zda se nemovitost pronajímá včetně vybavení, nebo jako prázdná, bez vybavení.
Dalším důležitým nástrojem je pak předávací protokol, ve kterém jsou vyjmenovány jednotlivé položky vybavení, které pronajímatel předal nájemníkovi k užívání. Ideální je pak toto vybavení nafotit, aby nemohlo dojít k záměně s jiným vybavením nájemníka.
A samozřejmě řadu těchto problémů eliminujete i tím, že budete pronajímat nemovitost bez vybavení, jen s vestavěným nábytkem. I ten je ale potřeba uvést ve smlouvě a zmínit ho v předávacím protokolu.
A co když k exekuci dojde?
Může se to stát. A bohužel se někdy stane, že exekutor označí nebo zabaví i majetek, který není majetkem dlužníka. V takovém případě musíte prokázat, že jste skutečným majitelem tohoto majetku vy.
Máte na to 30 dnů, ve kterých se musíte obrátit na exekutora s návrhem na vyškrtnutí věci ze soupisu majetku a doložit své vlastnické právo.
Pokud máte k dispozici předávací protokol a fotky, máte vyhráno. Jste schopni prokázat, že jste zabavený majetek dali dlužníkovi k dispozici v rámci nájmu nemovitosti, ale jedná se stále o váš majetek. Kdyby ani toto nestačilo, můžete prokázat vlastnictví účtenkami nebo fakturami.
Samotná nemovitost je pak od exekuce na nájemníkovi chráněna, jelikož údaje o vlastníkovi jsou zapsány v katastru nemovitostí.
I přesto bych chtěl svému nájemníkovi zřízení trvalého bydliště zakázat
Můžete to zkusit. Ale pokud se váš nájemník rozhodne, stejně mu v tom nezabráníte. Nájemník má totiž ze zákona právo si na základě uzavřené nájemní smlouvy trvalý pobyt zřídit. A i přes to, že ve vaší nájemní smlouvě uvedete, že to nesmí, úředník k takovému ustanovení nepřihlédne.
Nájemníkovi navíc ani v takovém případě porušení nájemní smlouvy nemůžete nájem vypovědět. Nájemce s platnou nájemní smlouvou prostě váš souhlas nepotřebuje.
Na druhou stranu ale můžete po skončení nájmu trvalý pobyt nájemníkovi zrušit. Stačí, když jako majitel nemovitosti podáte žádost o zrušení trvalého pobytu a tu odůvodníte. Důvodem pak může být ukončení nájemní smlouvy, odstěhování nájemníka nebo třeba zánik nemovitosti.
A kde takovou žádost na zrušení trvalého pobytu podat? To správné místo je ohlašovna trvalého pobytu, tedy obecní úřad, či úřad městské části, městského obvodu nebo magistrát města.