Komentář QARA k zákonu o realitním zprostředkování („realitní zákon“), jehož návrh zamíří 21. ledna na vládu

Realitní zákon je velmi potřeba, všichni po něm voláme už dlouhá léta. Není ale potřeba za každou cenu a v nedokonalé podobě. V tomto případě neuznávám názor „Lepší něco než nic“. Tento návrh zákona má totiž nedotažeností až příliš. Neřeší to, co by řešit měl, a naopak řeší to, co není potřeba.

  • Potřebujeme zákon, který bude profesi realitních makléřů kvalitně regulovat a nastaví standardy pro úroveň jejich práce. A to tak, aby ochránil koncové klienty a aby neházel klacky pod nohy kvalitním makléřům, ale těm špatným, nepoctivým nebo nekvalifikovaným.
  • To stávající návrh zákona nesplňuje, respektive zůstává v tomto na půli cesty. Představuje v podstatě jen drobnou překážku pro nové zájemce o tuto profesi, ale prakticky všichni stávající realitní makléři včetně těch zcela nekvalitních budou moci na trhu zůstat.
  • V zákoně chybí skutečně účinná opatření, která by pomohla odradit nekvalitní realitní makléře. K diskuzi se nabízejí například následující nástroje:
    1. Povinnost pro každého makléře získat oficiální certifikaci, například cestou složení náročné kvalifikační zkoušky (dala by se přirovnat například k advokátním zkouškám) – jako je to například v USA, a pravidelných recertifikačních zkoušek. Třeba na Slovensku zaplatí realitní zprostředkovatel za podobnou certifikační zkoušku 1890 EUR. Cena je takto vysoká proto, aby byla zajištěna maximální kvalita a odbornost lektorů, kteří jsou zároveň uznávanými experty ve svých oborech, ať už jde o otázky z oblasti realitního práva, katastru nemovitostí, stavebnictví, ekonomie, daní, marketingu, nových technologií potřebných ke kvalitní prezentaci nemovitostí apod.
    2. Povinné členství ve funkční oborové organizaci, která bude na RM dohlížet (á la Česká advokátní komora) a stanovovat minimální standardy poskytovaných služeb, hlídat jejich kvalitu, řešit porušení pravidel a vést veřejnou evidenci realitních makléřů
    3. Povinnost pro každého makléře složit u ČNB kauci 100 000 – 200 000 Kč, což opět může zvýšit laťku pro realitní makléře, kteří to s danou profesí i se svými zákazníky myslí opravdu vážně a v oboru chtějí působit dlouhodobě.
    4. Jednotná podoba smlouvy o výhradním zastoupení by mohla eliminovat pochybné praktiky některých realitních kanceláří v této oblasti.
    5. Přijímání rezervační zálohy – bylo by vhodné, aby zákon řešil kromě úschovy kupní ceny i přijímání rezervační zálohy, resp. celý proces rezervace nemovitosti. Tato otázka ale v zákoně ošetřena není a i nadále se tak na ní budou vztahovat pravidla, která stanovuje Nový občanský zákoník. Makléři a RK samozřejmě porušují zákon, pokud rezervační zálohu použijí pro své podnikatelské aktivity (nebo ještě hůř, pro svou osobní potřebu), ale těžko se to ohlídá, a když problém nastane, tak klienta žádná pojistka neochrání.
  • Dále není ošetřeno působení serverů jako je bezrealitky.cz, které se tváří, že nejsou realitními zprostředkovateli, tedy že jsou „mimo“ tento zákon, ale v podstatě poskytují minimálně část služeb, které poskytují i RK a RM, a tedy by měly být stejně regulovány.
  • Není lepší připravit rovnou zákon, který bude fungovat, spíše než uvést do provozu řešení, které zákazníky neochrání a trh kultivovat nebude?

Sledujte naše sociální sítě

QARA.TV

Aktuální videa, informace, rady a data. Sledujte QARA TV na YouTube.

sleduj co děláme

Facebook

Aktuální videa, fotky, informace, rady a data. Sledujte náš Facebook.

sleduj co děláme

Instagram

Aktuální videa, fotky, rady a data. Sledujte qara.insta na Instagramu.

nakoukni do Qara

Co kdybychom zůstali v kontaktu?

Zajímá vás info o QARA a chcete vidět obsah, ze kterého byste mohli těžit i Vy?