JAK SI SPRÁVNĚ POJISTIT SVŮJ DŮM?

Proč byste měli mít svůj dům pojištěný? Na jaké ceny se nemovitosti pojišťují a co se stane, když nebudete mít svou nemovitost pojištěnu správně?

Je to již více než rok, co se v Česku stala přírodní katastrofa, kterou známe z amerických filmů. 24. června 2021 zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko ničivé bouře a tornádo. Celá pohroma trvala jen pár minut, ale zanechala za sebou ohromnou spoušť.

Tato zkáza po sobě zanechala více než 1 200 poškozených domů. Více než sto z nich bylo tornádo zničilo totálně nebo následnou demolici nařídil statik.

Pomáhat zjišťovat a hlásit škody pojišťovnám byl také Tomáš Coufal ze společnosti European Compensation Services (EUCS). Ta se mimo jiné zabývá vymáháním pojistného plnění z pojišťoven a úzce spolupracuje s QARA.

Při místním šetření zjistil dvě zásadní věci. Více než 40 % nemovitostí měli vlastníci podpojištěné. A 20 % nemovitostí nebyly bohužel pojištěny vůbec.

Jak správně pojistit svůj dům - Jiří Vaněk - QARA
Autor obrázku: Tadeáš Bednarz: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=106989235

Kdo by měl mít svou nemovitost pojištěnou

V podstatě se dá říct, že pojištěnou nemovitost by měl mít každý. Respektive pojištění nemovitosti nepotřebujete, pokud vám nevadí uvolnit z vašich úspor stovky tisíc nebo miliony korun. Pokud do této kategorie spadáte, pak pojištění nemovitosti potřebovat nemusíte.

Všichni ostatní by ale svou nemovitost pojištěnou mít měli. A měli by ji mít pojištěnou správně.

Pozor na podpojištění

Domy se pojišťují na tzv. reprodukční hodnotu, tedy na částku, za kterou by se dalo dům znovu postavit, pokud by došlo k totální škodě.

K podpojištění dochází zpravidla ve chvíli, kdy se reprodukční cena liší o více než 20 % od pojistné částky. 

Praktický příklad, jak by postupovala pojišťovna v případě podpojištěné nemovitosti:

Máte dům v reprodukční hodnotě 6 mil. Kč, který jste pojistili na 3 mil. Kč. Vichřice vám způsobí škodu na střeše za 500 tis. Kč. Vzhledem k tomu, že jste měli nemovitost podpojištěnou o 50 %, zkrátí vám pojišťovna o 50 % i pojistné plnění, takže vám vyplatí plnění ve výši 250 tis. Kč.

Jak podpojištění předcházet

Měli byste už na začátku správně nastavit pojistnou částku. Většina pojišťoven vám s tím pomůže, když jim dáte konkrétní parametry vašeho domu.

Pokud máte člověka, který se vám o pojistky stará, měl by vám každé dva roky udělat propočet a pojistné částky aktualizovat. Pokud takového člověka nemáte a chcete si to řešit sami, můžete si při sjednání pojištění zvolit tzv. indexaci.

Tím zvýšíte výši vaší pojistky automaticky a pravidelně. Tím pádem by nemělo dojít k podpojištění (za předpokladu správně nastavené pojistné částky na začátku). 

Pokud nemáte čas nebo nevíte jak na to a chcete mít jistotu, že budete mít dům pojištěný správně, dejte mi vědět, rád vám s pojištěním vašeho domu poradím.

Nezapomeňte na vedlejší stavby

Když budete mít správně nastavenou cenu „hlavní“ nemovitosti, nezapomeňte k ní připočíst ještě vedlejší stavby. Plot, zahradní domek, altán, bazén nebo studnu. Na tyto se většinou stanoví samostatný – sublimit. Doporučuji tyto nemovitosti do smlouvy vypsat a co nejlépe specifikovat.

Správně sjednaná smlouva = spokojenost na všech stranách

Mnoho klientů má k pojištění a k pojišťovnám rezervovaný postoj, někteří dokonce odmítavý. Většina z nich si tuto averzi vybudovala kvůli špatnému plnění při pojistné události – buď jim pojišťovna plnila méně, než očekávali, nebo jim odmítla plnit zcela, protože se na způsobenou škodu pojištění nevztahovalo.

Aby k tomu nedošlo, pohlídejte si následující kroky:

  • Pečlivě sjednejte pojistnou smlouvu,
  • nastavte správné pojistné částky včetně sublimitů,
  • zahrňte do smlouvy všechny stavby a prvky, které chcete pojistit,
  • správně, včas a úplně nahlaste pojistnou událost a pečlivě škodu zdokumentujte.

Já a mí klienti tuto činnost svěřujeme do rukou profesionálů z EUCS, kteří se na pomoc v podobných případech specializují. Případ si od vás přeberou a poté napřímo komunikují s pojišťovnami.  

Tímto článkem jsem se zaměřil na pojištění rodinných domů, chat a chalup. Příště vám přinesu informace o tom, na co si dát pozor u vašich bytů a domácností. I zde je pár věcí, které byste měli vědět, než si pojistku sjednáte.

Mějte se fajn. Jiří

Sledujte naše sociální sítě

QARA.TV

Aktuální videa, informace, rady a data. Sledujte QARA TV na YouTube.

sleduj co děláme

Facebook

Aktuální videa, fotky, informace, rady a data. Sledujte náš Facebook.

sleduj co děláme

Instagram

Aktuální videa, fotky, rady a data. Sledujte qara.insta na Instagramu.

nakoukni do Qara

Co kdybychom zůstali v kontaktu?

Zajímá vás info o QARA a chcete vidět obsah, ze kterého byste mohli těžit i Vy?