ČEKÁ NÁS RENESANCE DRUŽSTEVNÍHO BYDLENÍ?

Bydlíte v nájmu, ale uvažujete o koupi bytu? Odradily vás aktuálně velmi vysoké sazby hypotečních úvěrů? Máte problém získat hypotéku? Řešením, které vám pomůže k vysněnému bytu, může být družstevní bydlení.

Situace na trhu nepřeje financování na hypotéku

Aktuální sazby hypotečních úvěrů jsou v porovnání s předchozími lety velmi vysoké. Výše splátky hypotéky výrazně narostla a pořízení nemovitosti na hypotéku se postupně stává čím dál nedostupnější. Vyrostly i absolutní ceny nemovitostí, zatímco platy rostly mnohem pomaleji.

Výše průměrné splátky hypotéky je tak v poměru k průměrnému platu výrazně vyšší a na hypotéku dosáhne stále méně zájemců o bydlení.

A to je i jeden z cílů ČNB. Ochladit prostřednictvím růstu sazeb přehřátý trh s nemovitostmi, které jsou dle analýz ČNB nadhodnoceny až o 40 %. Koupě bytu na hypotéku se tak stává luxusem, který si ne každý může dovolit.

Družstevní bydlení jako alternativa 

Jak z toho ven? Řešením může být pořízení bydlení v družstvu. Nemyslím teď klasickou koupi družstevního bytu, ale vstup do nově vznikajícího družstva. Družstva dnes často zakládají developeři nebo obce.

Ti zajišťují financování projektu úvěrem se sazbou, která je obvykle nižší, než na jakou by dosáhl jednotlivec. Obce pak často mají k dispozici i pozemek pro stavbu, čímž se dále sníží náklady na celý projekt.

Následně postaví (resp. nechají postavit) samotný bytový dům (nebo nechají zrekonstruovat nějaký stávající dům) a otevřou družstvo družstevníkům. Ti tak mají možnost získat bydlení bez nutnosti žádat o hypotéku.

Obvykle musí složit část ceny bytu v hotovosti, tato částka ale nebývá vyšší, než kolik by činila minimální částka vlastních prostředků v případě hypotéky.

Další výhodou pak je, že na rozdíl od žádosti o poskytnutí hypotečního úvěru v bance nemusíte prokazovat výši svého příjmu. Zároveň nejste vedeni v žádném rejstříku jako dlužník a nikdo neřeší váš věk.

Družstevní bydlení si totiž můžete pořídit v jakémkoliv věku. U komerčních projektů také obvykle můžete kdykoliv požádat o převod bytu do osobního vlastnictví, samozřejmě po splacení celé anuity.

Pořízení bytu v osobním vlastnictví do družstva

Zdá se vám, že je nadpis této kapitoly nesmyslný? Není. Dnes můžete pořídit byt v osobním vlastnictví, převést jej do družstva a následně ho užívat jako družstevní. Jak na to?

V posledních letech se objevil produkt, který má přesně takové vlastnosti. Vyberete si byt, který chcete „koupit“, ale místo vás ho ve skutečnosti koupí družstvo.

To se zakládá speciálně pro tyto případy a obvykle má jen několik jednotek nebo nižších desítek družstevníků. Poté se družstvo uzavře a další družstevníky nepřijímá.

Vy se stanete jedním z družstevníků v tomto družstvu, zaplatíte obvykle 20 % ceny bytu a následně byt užíváte na základě nájemní smlouvy s družstvem.

Současně splácíte i anuitu, takže po zaplacení celé kupní ceny můžete převést byt do vašeho vlastnictví (pokud to umožňuje smlouva s družstvem).

I v tomto případě máte zachovány všechny výhody družstevního bydlení zmíněné výše. Navíc ale nejste omezeni výběrem bytu pouze z nabídky nově vznikajících družstev – do takového družstva můžete pořídit téměř jakoukoliv nemovitost určenou k bydlení.

Dnešní situace je velmi složitá. Hledejte cesty, jak základní potřebu, jako je bydlení, vyřešíte.

My v QARA vám i s touto formou pořízení bydlení rádi pomůžeme. Klidně se ozvěte.

Sledujte naše sociální sítě

QARA.TV

Aktuální videa, informace, rady a data. Sledujte QARA TV na YouTube.

sleduj co děláme

Facebook

Aktuální videa, fotky, informace, rady a data. Sledujte náš Facebook.

sleduj co děláme

Instagram

Aktuální videa, fotky, rady a data. Sledujte qara.insta na Instagramu.

nakoukni do Qara